Aktualności

13 marzec

„Rozmawianie przez działanie”…zajecia grupowe w poradni

„Kształtowaniu człowieka w sposób rzeczywisty,
aktywny i zgodny z przyrodą sprzyja tylko to,
co ogarnia całego człowieka, oddziałując na jego
naturalne siły razem wzięte, to znaczy
na serce, umysł i sprawność ręki”


Jan Henryk Pestalozzi

Na zajęciach dużo się dzieje i „działa”– są to zajęcia cykliczne, spotykamy się raz w miesiącu i rozmawiamy – tworzymy, lepimy, rysujemy w różnych technikach, połączonych ze swobodą komunikowania się.

W działaniu uczymy się spontanicznego używania komunikatów społecznych: „przepraszam, teraz ja, proszę mi pomóc, wyjaśnić, nie rozumiem, nie potrafię, ale fajnie, poczekam” -  w małej zorganizowanej grupie. Zajęcia prowadzone są przez logopedę i pedagoga – terapeutę ręki, którzy rozwijają umiejętności dzieci na zajęciach indywidualnych, a w czasie zajęć grupowych mają możliwość monitorowania tego co dziecko potrafi w kontakcie „jeden na jeden” na gruncie  grupy rówieśniczej. Problemy w kontaktach rówieśniczych w klasie są często zgłaszane przez rodziców naszych podopiecznych. Aranżujemy więc  sytuacje komunikacyjno - edukacyjne, które polegają na słuchaniu poleceń, instrukcji, motywują do współpracy między sobą (czekanie na swoją kolej, pilnowanie i organizacja miejsca pracy, pożyczanie kleju, kredek od kolegi, ustępowanie miejsca, zamiana i zmiana). Uczymy nowych przydatnych słów, zwrotów  zadawania pytań i proszenia o pomoc, wykorzystywania znanych pojęć w naturalnych sytuacjach. Zajęcia manualne  stymulują do większej samodzielność i rozwijają umiejętności graficzne, uczą zaczynania i kończenia pracy w określonym czasie i przestrzeni. Chcemy naszym dzieciom systematycznie i kreatywnie dostarczać wiedzy o trudnym dla nich świecie, tak aby umiały  w nim się bezpiecznie odnaleźć.  Dobrze się czujemy w „artystycznym” bałaganie, który pod wpływem naszych rąk i słów zamienia się w kolorowe dzieła.

Agnieszka Domżalska – Łyszcz – oligofrenopedagog/logopeda

Ewa Piskorz – oligofrenopedagog/terapeuta ręki

Czytany 636 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 marzec 2017 21:03
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kontakt

Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych

ul. Lipska 2, 26-600 Radom

Tel / Fax: (48) 366 82 20

Tel / Fax: (48) 366 41 31

Email:

sekretariat@zssipo.radom.pl

Inspektor Ochrony Danych:

iod@zssipo.radom.pl

Administrator strony:

admin@zssipo.radom.pl

Jak dotrzeć

Polub Nasz profil

Kalendarz

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Instagram