Ułatwienia dostępu

Historia szkoły

Nasza szkoła pod nazwą „Szkoła Życia” dla dzieci głębiej upośledzonych umysłowo powstała w 1992 roku decyzją Rady Miejskiej z dn. 27 maja 1992 roku. Uzyskała autonomię poprzez wyłączenie jej ze Szkoły Podstawowej Nr 12 Specjalnej w Radomiu. Pierwszą siedzibą szkoły stał się budynek przy ul. Żeromskiego 93. Dyrektorem szkoły została mgr Teresa Kawecka.

W nowo powstałej szkole działały dwa oddziały przedszkolne, nauka szkolna zorganizowana była na trzech poziomach: 2 oddziały w I poziomie, 2 odziały w II poziomie i 2 oddziały w III poziomie. W szkole zatrudnionych było 20 nauczycieli i 14 pracowników administracji i obsługi. Z biegiem lat przybywało uczniów i pracowników, a dotychczasowy budynek przestał spełniać normy konieczne dla zapewnienia optymalnych, bezpiecznych warunków nauczania dzieci niepełnosprawnych. W 1997 roku szkoła otrzymała nowy budynek – obecną siedzibę przy ul. Lipskiej 2. To był dopiero początek zmian. Adaptacja i remonty nowego budynku przebiegały równocześnie ze zmianami organizacyjnymi szkoły. W 1997 roku w szkole powstał pierwszy oddział dla dzieci głęboko upośledzonych umysłowo oraz klasa dla dzieci autystycznych. Reforma oświaty z 1999 roku zmieniła dotychczasowy „styl” pracy szkoły. Poziomy nauczania zastąpione zostały klasami szkoły podstawowej.

W 2000 roku powołany został Zespół Szkół Nr 2, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa Nr 45 oraz Publiczne GimnazjumNr 21. Na bazie istniejących „najstarszych” klas Przysposabiających do Zawodu powstała Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.

W szkole uczyło się coraz więcej dzieci z Radomia i całego powiatu radomskiego. Budynek przeszedł generalny remont – powstały nowe sale lekcyjne, pracownie kuchenne, stołówka, klatka schodowa z windą.

23 października 2001 odbyło się uroczyste poświęcenie szkoły.

W 2005 roku powstało stowarzyszenie ”Otwórz Serce”, działające na rzecz uczniów naszej szkoły i ich rodzin.

W 2007 roku dyrektorem szkoły została mgr Teresa Wesołowska.  W tym czasie  doposażono szkołę w nowe pomoce i sprzęt rehabilitacyjny pozyskany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wykonano wiele prac remontowych. Powstały nowe pracownie: sala doświadczania świata, sala do terapii integracji sensorycznej, pracownia do terapii metodą Tomatisa. Pozyskano pomoce dydaktyczne i sprzęt do zajęć ruchowych w ramach programu "Radosna Szkoła". Wzbogacono też gabinet logopedyczny o nowoczesny sprzęt komputerowy. W 2011 roku szkoła otrzymała tytuł ”Szkoły Odkrywców Talentów”, przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W szkole realizowane są dwa projekty współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego:

  •  Projekt "Lepsza edukacja najlepszą inwestycją - zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla uczniów/uczennic radomskich podstawówek w latach 2011 - 2013"
  •  Projekt "Krok w lepsze jutro - zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla uczniów/uczennic radomskich gimnazjów w latach 2011-2013”

W maju 2012r. po raz pierwszy nasza szkoła była gospodarzem XXXVII Przeglądu Małych Form Artystycznych pod hasłem „Radość jest w nas”, podczas którego uczniowie i wychowankowie placówek specjalnych z terenu Radomia i okolic prezentowali swoje umiejętności artystyczne.

Od września 2012r. dyrektorem placówki jest mgr Krzysztof Sońta.

Nasi uczniowie regularnie uczestniczą w licznych imprezach szkolnych, pozaszkolnych integrując się z lokalnym środowiskiem (zawodach sportowych, turniejach, koncertach muzycznych, wycieczkach, wyjściach do kina, teatru, spotkaniach integracyjnych, festynach). Są laureatami licznych konkursów plastycznych, tanecznych, zawodów sportowych.

Kontakt

Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych

ul. Lipska 2, 26-600 Radom

Tel / Fax: (48) 366 82 20

Tel / Fax: (48) 366 41 31

Email:

dyrektor@zssipo.radom.pl

sekretariat@zssipo.radom.pl

Inspektor Ochrony Danych:

iod@zssipo.radom.pl

Administrator strony:

admin@zssipo.radom.pl

Jak dotrzeć

Polub Nasz profil

Kalendarz

« Grudzień 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Please enable the javascript to submit this form