Ułatwienia dostępu

Anna Chmura i Anna Zgrzebniak Zajęcia w klasie dla dzieci z autyzmem

Celem tej publikacji jest zaprezentowanie doświadczeń dotyczących obserwacji kolejnych kroków dzieci z autyzmem na drodze do samodzielności oraz ich  nauczania.

Definicje autyzmu mają swa historię i ulegają pewnym modyfikacjom. Mimo licznych badań nie można wyłonić głównej i najczęściej występującej grupy przyczyn wywołujących ten zespół rozległych zaburzeń rozwojowych.

U ich podłoża wymieniane są najczęściej czynniki metaboliczne, genetyczne, uszkodzenia okołoporodowe i wiele innych, które w konsekwencji prowadzą do uszkodzenia głębokich struktur mózgu, odpowiedzialnych za prawidłowe reagowanie i stan gotowości do wchodzenia w kontakty z otoczeniem.

Spektrum przejawów autyzmu jest szerokie. Na plan pierwszy wysuwa się trudność w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu, zaburzenia komunikacji, powtarzanie pewnej sekwencji zachowań, brak prawidłowych reakcji na bodźce zewnętrzne, unikanie kontaktu wzrokowego,, często obojętność wobec najbliższego otoczenia.

Dzieci z autyzmem funkcjonują na różnych poziomach w zakresie podstawowych sfer rozwoju. Profesor Tadeusz Gałkowski uważa, że im wyższy poziom funkcjonowania społecznego i poznawczego, tym większych postępów możemy oczekiwać od dziecka w procesie terapii.

Warto je dobrze rozpoznać przed planowaniem zajęć wychowawczych i edukacyjnych.

Proces edukacyjno–terapeutyczny składa się z trzech stopni:

Na wstępie dokonuje się oceny poziomu rozwojowego dziecka na podstawie jego możliwości w różnych dziedzinach funkcjonowania, w tym, uczenia się.

Na bazie tej oceny, opracowywana jest dla każdego dziecka strategia nauczania.

Cele te są wprowadzane w życie w ramach indywidualnego programu edukacyjno–erapeutycznego poprzez specyficzne ćwiczenia.

Kontakt

Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych

ul. Lipska 2, 26-600 Radom

Tel / Fax: (48) 366 82 20

Tel / Fax: (48) 366 41 31

Email:

dyrektor@zssipo.radom.pl

sekretariat@zssipo.radom.pl

Inspektor Ochrony Danych:

iod@zssipo.radom.pl

Administrator strony:

admin@zssipo.radom.pl

Jak dotrzeć

Polub Nasz profil

Kalendarz

« Listopad 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Newsletter

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz