Ułatwienia dostępu

Anna Chmura i Anna Zgrzebniak Zajęcia w klasie dla dzieci z autyzmem

Celem tej publikacji jest zaprezentowanie doświadczeń dotyczących obserwacji kolejnych kroków dzieci z autyzmem na drodze do samodzielności oraz ich  nauczania.

Definicje autyzmu mają swa historię i ulegają pewnym modyfikacjom. Mimo licznych badań nie można wyłonić głównej i najczęściej występującej grupy przyczyn wywołujących ten zespół rozległych zaburzeń rozwojowych.

U ich podłoża wymieniane są najczęściej czynniki metaboliczne, genetyczne, uszkodzenia okołoporodowe i wiele innych, które w konsekwencji prowadzą do uszkodzenia głębokich struktur mózgu, odpowiedzialnych za prawidłowe reagowanie i stan gotowości do wchodzenia w kontakty z otoczeniem.

Spektrum przejawów autyzmu jest szerokie. Na plan pierwszy wysuwa się trudność w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu, zaburzenia komunikacji, powtarzanie pewnej sekwencji zachowań, brak prawidłowych reakcji na bodźce zewnętrzne, unikanie kontaktu wzrokowego,, często obojętność wobec najbliższego otoczenia.

Dzieci z autyzmem funkcjonują na różnych poziomach w zakresie podstawowych sfer rozwoju. Profesor Tadeusz Gałkowski uważa, że im wyższy poziom funkcjonowania społecznego i poznawczego, tym większych postępów możemy oczekiwać od dziecka w procesie terapii.

Warto je dobrze rozpoznać przed planowaniem zajęć wychowawczych i edukacyjnych.

Proces edukacyjno–terapeutyczny składa się z trzech stopni:

Na wstępie dokonuje się oceny poziomu rozwojowego dziecka na podstawie jego możliwości w różnych dziedzinach funkcjonowania, w tym, uczenia się.

Na bazie tej oceny, opracowywana jest dla każdego dziecka strategia nauczania.

Cele te są wprowadzane w życie w ramach indywidualnego programu edukacyjno–erapeutycznego poprzez specyficzne ćwiczenia.

Kontakt

Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych

ul. Lipska 2, 26-600 Radom

Tel / Fax: (48) 366 82 20

Tel / Fax: (48) 366 41 31

Email:

dyrektor@zssipo.radom.pl

sekretariat@zssipo.radom.pl

Inspektor Ochrony Danych:

iod@zssipo.radom.pl

Administrator strony:

admin@zssipo.radom.pl

Jak dotrzeć

Polub Nasz profil

Kalendarz

« Czerwiec 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Please enable the javascript to submit this form