Ułatwienia dostępu

Dorota Jastrzębska - Kwapisz i Jolanta Mamińska Zajęcia z plastyki i techniki jako forma terapii, poznawania i zastosowania różnorodnych materiałów

Plastyka i technika są bardzo fascynującymi formami wypowiedzi artystycznej, która towarzyszy człowiekowi od wieków. Od zarania dziejów sztukę wykorzystywano zdobienia pomieszczeń, przedmiotów, tkanin, była jedna z ze sposobów odprężenia i relaksu. Ogromnego znaczenia nabrała również w terapii i rewalidacji osób niepełnosprawnych. Obecnie coraz częściej mówi się o twórczości osób niepełnosprawnych, która pozwala poznać otaczający świat za pomocą zmysłów (dotyk, słuch, wzrok, smak). Twórczość upośledzonego dziecka pozwala przeżywać, kreować otaczający świat oraz wyrażać swój świat zewnętrzny. W ich twórczości nie jest ważny efekt końcowy, ale sama radość, samodzielne odkrywanie, eksperymentowanie, akceptacje siebie i swoich wytworów.

W placówkach kształcących osoby niepełnosprawne intelektualnie plastyka i technika zajmuje istotne miejsce w tygodniowym rozkładzie zajęć; ich ilość zwiększa się z każdym rokiem nauki w szkole. Nauczyciel prowadzący zajęcia musi stosować różnorodne techniki, metody, które zmotywują ucznia do pracy wyzwolić jego spontaniczną aktywność. Różnorodność technik stosowanych na zajęciach pozwala na poznanie materiałów, sposobów ich wykorzystania, które w zależności od sposobu zastosowania dają różnorodne efekty.

Dużą radość z pracy i tworzenia sprawia dzieciom modelowania w masach plastycznych, takich jak; masa solna, papierowa, ciastolina, plastelina oraz bardzo trwała, niezwykle plastyczna masa kukurydziana, która pozwala nadawać przedmiotom kształty podobne do porcelanowych figurek. Praca z użyciem tych mas nie jest technika kosztowna i trudna, a jej walory terapeutyczne są doceniane przez nauczycieli i rodziców.

Inną, prostą a zarazem ciekawa techniką jest nawarstwianie papieru. Papierem  można oklejać różne przedmioty – balony, talerze, kubki. Oklejone przedmioty, np. balony można wykorzystywać do tworzenia innych prac: maski karnawałowej, świnki, dinozaura. Nawarstwiając papier można uzyskać dowolne formy przedmiotów m.in. postacie zwierząt, rośliny, które ozdobione farbą w połączeniu z innymi materiałami dają ciekawe, efekty. Najlepszym materiałem łączącym jest klej zwany klajstrem lub krochmalem wykonanym z maki i wody.

Wycinanki – technika decupage, to miłe i efektowne zajęcie różnego typu wycięte wzory mogą zdobić pudełka, kubki, krzesełka. Wycięte, naklejone i pokryte lakierem motywy należy lekko wygładzić papierem ściernym, aby nie wystawały nad powierzchnię.

Wywodzącą się z Japonii techniką origami można stworzyć ze zwykłej kartki papieru niemalże cały świat: począwszy od figur trójwymiarowych po przedmioty codziennego użytku, kwiaty, zwierzęta.

Technikę szablonu można wykorzystać do ozdobienia ścian, tkanin, powierzchni mebli, papieru. Szablon to forma przykrywająca wycięciami w kształcie rysunku, który jest przenoszony za pomocą tamponu z waty lub gąbki, a efekt końcowy ma ciekawą fakturę i jest estetyczny.

Biedermeier to styl w sztuce zdobniczej, w której wykorzystać można przyprawy: pieprz, goździki, anyż gwiazdkowy, korę cynamonową, suszone kwiaty, owoce. Oprócz ciekawej formy wizualnej prace maja aromatyczny zapach, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.

Interesujące prace powstają z naturalnych materiałów przyrodniczych, takich jak: szyszki - wykorzystywane do wykonywania stroików świątecznych. Przyniesione ze spaceru patyki mogą być wykorzystane do oklejania ramek, kwietników, wazoników. Z ziaren zbóż, traw, warzyw i owoców można stworzyć niepowtarzalna mozaikę. Liście posłużyć mogą do wykonania wieńca, kwiatów, stemplowania, kolażu.

Godne uwagi są techniki z wykorzystaniem materiałów z makulatury. Ze starych gazet, zwijając je w rurki można wykonać koszyk przypominający plecionkę z wikliny, pajęczynę. Owijając gazetami obręcz wykonana z drutu, malując ją następnie złotą farbą i ozdabiając wstążkami otrzymamy bożonarodzeniowy wieniec. Z tekturowych pudełek można zrobić pojemnik na kredki, ramkę do zdjęć, samochodziki. Różnej grubości tekturę można wykorzystać do tworzenia kompozycji o ciekawej fakturze, a następnie przykryć prace gaza i pomalować w dowolny sposób.

Stare i kolorowe ścinki materiałów możemy zużyć do uszycia patchworkowych ozdób np. poduszki na igły w kształcie serca, kaktusa. Skrawki materiału ubraniowego można wykorzystać do uszycia makatki bądź wykonania dywaniku, przeplatając na różne sposoby paski materiału.

Kontakt

Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych

ul. Lipska 2, 26-600 Radom

Tel / Fax: (48) 366 82 20

Tel / Fax: (48) 366 41 31

Email:

dyrektor@zssipo.radom.pl

sekretariat@zssipo.radom.pl

Inspektor Ochrony Danych:

iod@zssipo.radom.pl

Administrator strony:

admin@zssipo.radom.pl

Jak dotrzeć

Polub Nasz profil

Kalendarz

« Grudzień 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Please enable the javascript to submit this form