Koło teatralne

Koło teatralne działa w naszej szkole od wielu lat. Obecnie prowadzą je: mgr Jolanta Mamińska, mgr Monika Nowak – Smolińska, mgr Anna Zgrzebniak oraz mgr Agnieszka Serafin. W przygotowaniu przedstawień pomagają również mgr Paulina Pyszczak, mgr Marcin Głogowski, mgr Krystyna Majdański ( oprawa muzyczna) oraz mgr Mariusz Delega (dekoracje).
W roku szkolnym 2011/2012 na zajęcia teatralne uczęszczają dzieci z VI klasy szkoły podstawowej. Zajęcia z zakresu edukacji teatralnej prowadzone są przede wszystkim metodą zabawy, która dostarcza dzieciom zadowolenia, wielu przeżyć, emocji i doświadczeń. Jako prowadzący wykorzystujemy zabawę na zajęciach tak, aby była ona atrakcyjna, zaspakajała potrzeby wszystkich uczestników i wszechstronnie ich rozwijała. Stosownie do sytuacji i dynamizmu grupy różnicujemy ją i uatrakcyjniamy. W miarę możliwości również sami bierzemy udział w zabawach. Po wykonaniu trudniejszych zadań, tematów omawiamy je z dziećmi, zwracamy uwagę na to co poprawne, a także staramy się pokazać, jak można zrobić to lepiej. Zamiast krytyki stosujemy wzmożony system wzmocnień i zachęt do aktywnej pracy twórczej.

Na zajęciach wykorzystujemy głównie inscenizację:

  • teatru żywego – gdzie uczestnicy prezentują wszelką improwizację np. przygotowywanych scen. Jest to forma powstała z zabaw naśladowczych i tematycznych.
  • żywego planu - w tej formie dzieci mają możliwość zaprezentowania swoich możliwości aktorskich. Podczas przygotowywania scenariusza do przedstawienia wprowadzają własne pomysły, dodają do niego elementy. Przygotowują dekoracje, kostiumy, rekwizyty, wraz z prowadzącymi wybierają aktorów do konkretnych postaci lub scen. W ten sposób integrują się w grupie i muszą dokonać racjonalnych wyborów – czują się odpowiedzialni za przedstawienie.

Od roku 2009/2010 do wykorzystywanych inscenizacji dołączył także:

  • teatr lalek, pacynek - jest to nowa forma inscenizacyjna stosowana podczas zajęć. Nawiązuje do naturalnych dziecięcych zabaw lalkami i jak pokazało doświadczenie cieszy się zainteresowaniem i sympatią widzów. Jest sposobem przedstawiania baśni, bajek, krótkich scenek tematycznych i wszelkich utworów, w których występują zwierzęta i postacie fantastyczne. Recytatorami tekstu są zazwyczaj nauczyciele, a uczestnicy są wykonawcami ról tzn. ożywiają kukiełki.

10 listopada 2010 r. młodzi aktorzy wraz z prowadzącymi wzięli udział w IX Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych Radość Tworzenia. W ramach Dnia Teatru, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu przy ul. Daszyńskiego, zaprezentowali bajkę o smoku Kubie pt. Smok Obibok.

W tym roku szkolnym zamierzamy wystąpić z teatrzykiem m.in. z okazji Świąt Wielkanocnych, Dnia Matki oraz z inscenizacją O złym smoku i dzielnym szewczyku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

Przygotowanie i udział w przedstawieniach aktywizuje dzieci, skłania do podejmowania zadań, umacnia więzi społeczne i emocjonalne. Następuje wdrożenie młodych ludzi do samokontroli, samodyscypliny. Rozwija się samodzielność dziecka, umacniają się jego dążenia, postawione sobie cele. To wszystko zapewnia uspołecznienie, integrację ze środowiskiem, tak ważną w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Ponadto przygotowane przez koło teatralne inscenizacje uświetniają takie uroczystości szkolne jak:

  • Jasełka (1 i 2 zdjęcie)
  • Smok zamiast ziać ogniem, puszczał
    bańki i tańczył z żabami przy stawie (3 i 4 zdjęcie)
  • Apel Wielkanocny (4 ostatnie zdjęcia)

Opracowały:
mgr Monika Nowak - Smolińska
mgr Jolanta Mamińska

 

Galeria

Kontakt

Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych

ul. Lipska 2, 26-600 Radom

Tel / Fax: (48) 366 82 20

Tel / Fax: (48) 366 41 31

Email:

sekretariat@zssipo.radom.pl

Inspektor Ochrony Danych:

iod@zssipo.radom.pl

Administrator strony:

admin@zssipo.radom.pl

Jak dotrzeć

Polub Nasz profil

Kalendarz

« Czerwiec 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Newsletter

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz