Ułatwienia dostępu

Koło promocji zdrowia

„Zdrowie to nie tylko brak choroby,

lecz stan dobrego poczucia fizycznego,

psychicznego, społecznego i duchowego”

Promocja zdrowia jest to proces umożliwiający każdemu człowiekowi zwiększenie oddziaływań na jego zdrowie w celu jego poprawy i utrzymania, aby osiągnąć całkowity dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, zarówno jednostka, jak i grupa społeczna, muszą umieć określać i urzeczywistniać swoje aspiracje, zaspokajać potrzeby, radząc sobie z wyzwaniami swojego środowiska w jego istniejącym stanie lub dokonując w nim odpowiednich zmian.

Promocja zdrowia to również propagowanie, kształtowanie i wyrabianie nawyków dbania o higienę osobistą oraz przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. W duchu tak pojętej edukacji oddziaływania w tym kierunku powinny zmierzać do nierozerwalnych oddziaływań wychowawczych środowiska szkolnego i rodzinnego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebą naszych uczniów, od roku 2006 na terenie naszej szkoły działa koło „Promocja Zdrowia”. Należą do niego uczniowie niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w szkole lub terenie.

Realizujemy treści programowe w oparciu o następującą tematykę:

  • Czystość i higiena
  • Funkcje podstawowych zmysłów i narządów człowieka
  • Żywność i racjonalne żywienie
  • Aktywność fizyczna i higieniczny tryb życia
  • Korzystanie z pomocy służby zdrowia

Treści programowe mają umożliwić uczniom zdobycie licznych wiadomości, umiejętności i doświadczeń, które pozwolą na lepsze zrozumienie funkcjonowania organizmu, kształtowanie postaw, wyrabianie prawidłowych nawyków prozdrowotnych oraz bezpieczne zachowania w określonych sytuacjach.

W ramach działalności koła została nawiązana stała współpraca z Przychodnią „Ustronie”, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem na Józefowie, Zespołem Szkół Spożywczych i Hotelarskich.

Z wizytą w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich

Uczniowie pod fachową opieką Technologa żywienia poznali produkty sprzyjające zdrowiu oraz czynnie uczestniczyli w części praktycznej, która składała się ze sporządzenia deseru owocowego i naleśników z możliwością degustacji oraz fachowego serwowania i kulturalnego zachowania się przy stole.

W ramach zajęć poświęconych korzystaniu z pomocy Służb Zdrowia

Przychodnia „Ustronie” – wycieczka do laboratorium. Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt wyposażenia laboratorium, poznać jego funkcje oraz przeznaczenie. Dużym zainteresowaniem cieszył się mikroskop przez który uczniowie mogli zaobserwować czerwone ciałka krwi.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital na Józefowie - Uczniowie zostali poddani badaniu wzroku za pomocą autorefraktometru, komputerowemu badaniu wzroku do wykrywania takich wad jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital na Józefowie – Poradnia audiologiczna. Uczestnicy koła poddani zostali badaniu rejestracji otoemisji akustycznych, techniki służącej do badania słuchu.

Poradnia rehabilitacji – Ustronie ul.Osiedlowa. Uczniowie poznali salę, w której znajduje się sprzęt rehabilitacyjny. Mięli okazję skorzystać z przyrządów do ćwiczeń.

Prowadzące: mgr Beata Utkowska

mgr Justyna Wojciechowska

Galeria

Kontakt

Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych

ul. Lipska 2, 26-600 Radom

Tel / Fax: (48) 366 82 20

Tel / Fax: (48) 366 41 31

Email:

dyrektor@zssipo.radom.pl

sekretariat@zssipo.radom.pl

Inspektor Ochrony Danych:

iod@zssipo.radom.pl

Administrator strony:

admin@zssipo.radom.pl

Jak dotrzeć

Polub Nasz profil

Kalendarz

« Grudzień 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Please enable the javascript to submit this form